Tudnivalók a gyermektartásdíjról
![](https://6c9755fca1.cbaul-cdnwnd.com/cde0f217b1bace47915553c7b7d33475/200000078-3f1263f129/K%C3%A9perny%C5%91k%C3%A9p%202022-09-09%20192013.jpg?ph=6c9755fca1)
A kiskorú gyermek tartása mindkét szülő kötelessége, a gyermekek tartásra való rászorultságát a törvény alapján vélelmezni kell. Ez a vélelem a gyermek nagykorúságának betöltése után is - legfeljebb a huszadik életévének betöltéséig - érvényesül, ha a gyermek középfokú iskolai tanulmányokat folytat. A kiskorú gyermek tartására a szülő a saját szükséges tartásának korlátozásával is köteles.
A
gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő
szülő elsősorban pénzben teljesíti. A gyermektartásdíj
meghatározásában elsősorban a szülők megállapodása az irányadó.
A szülők között akár a szóbeli, akár az írásbeli megállapodásnak kötelező ereje van, az más kérdés, hogy a szóbeli megállapodást nehéz bizonyítani.
A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt. A gyermektartásdíj meghatározása során az alábbiakat kell figyelembe venni:
a) a gyermek indokolt szükségleteit;
Így pl. a megélhetéshez, neveléshez és taníttatáshoz, egészséges életmódhoz, egészségügyi ellátáshoz szükséges rendszeres kiadások.
b) mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét;
c) a szülők háztartásában eltartott más - saját, mostoha vagy nevelt - gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli;
d) a gyermek saját jövedelmét; és
e) a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokat.
A tartásdíjat gyermekenként általában a kötelezett jövedelmének 15-25%-a közötti mértékben kell meghatározni, de minden esetben határozott összegben. Amennyiben bíróság peres eljárásban állapítja meg a tarásdíj mértékét, ettől a százalék mértéktől eltérhet akár felfelé, akár lefelé. A jövedelem megállapításánál rendszerint a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmét kell alapul venni.
Alapszükségletként kezeli a bírói gyakorlat az iskolán kívüli oktatási, tudományos, művészeti vagy sporttevékenységet.
Általánosnak mondható, hogy a gyermek egészségügyi problémáival kapcsolatos többletkiadást a bíróság általában elfogadja és indokolt szükségletként értékeli.
Tekintettel arra, hogy a tartásdíjat határozott összegben kell meghatározni, ugyanakkor várhatóan az évek alatt inflációval is kell számolni, lehetőség van a gyermek tartásdíj megállapítása iránti perben kérni a bíróságot, hogy az ítéletében rendelkezzék akként, hogy a tartásdíj évente, a következő év január 1. napjától a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves fogyasztói árindex növekedésének mértékével - külön intézkedés nélkül - módosuljon.
Forrás: Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény,
Kúria, Joggyakorlat-elemző Csoport, 2017.El.II.JGY.P.1. , Összefoglaló vélemény a a rokontartás szabályaival kapcsolatos ítélkezési gyakorlatról, 2018.