Lakás bérbeadása esetén mire érdemes odafigyelni?
Először is nagyon fontos, hogy foglaljunk mindent írásba!
Mindent rögzítsünk, ami a bérleti jogviszonnyal kapcsolatos, így nyilvánvaló az, miben állapodtunk meg a másik féllel.
![](https://6c9755fca1.cbaul-cdnwnd.com/cde0f217b1bace47915553c7b7d33475/200000048-609e3619af/photo-1522251670181-320150ad6dab.jpg?ph=6c9755fca1)
Lakás bérbeadása esetén biztosítékot, azaz "kauciót" is szokás kérni. A "kaució" arra vonatkozó biztosíték, hogy a bérlő nem fog kárt okozni a bérbeadónak a lakásban, és arra is, hogyha nem fizeti ki a bérleti díjat vagy a közüzemi számlákat. Rendeltetéséből fakadóan a kaució letétként kezelendő, a bérleti jogviszony megszűnésekor el kell vele számolni. Ha a lakásban nem esett kár, a bérleti díj és a közüzemi számlák tekintetében nem keletkezett hátralék, ez a pénz visszajár a bérlőnek.
A bérleti szerződésben pontosan jelöljük meg pontosan a bérleti szerződés időtartamát, felmondási feltételeket és a felmondási időt.
A határozott időre megkötött bérleti szerződéseket azonban nem lehet egyszerű felmondással felmondani. Ennélfogva határozott idejű bérleti szerződésnél hiába nem tart igényt már egy korábbi időponttól kezdődően a bérleményre, a bérleti díjat erre az időszakra is fizetni kell.
Ajánlott rögzíteni a bérleti díj összegét, a közüzemi költségek összegét, közös költséget, esetleges háztakarítási díjat és a fizetési határidőt.
Fontos tudni, hogy a bérbeadó időszakonként ellenőrizheti a használatot és ajánlott is ellenőriznie, hiszen egy társasházban befektetési célú lakástulajdonos bérlői lehetőleg zavaró magatartást ne tanúsítsanak.
Érdemes azt is szabályozni, hogy a tulajdonos milyen gyakran ellenőrzi a használatot, azért, hogy ne legyen indokolatlanul zavaró, másrészt figyelemmel tudja kísérni lakása állapotát.
Érdemes a kiköltözési határidőket pontosan meghatározni, és közjegyzői okiratba foglalni a kiköltözési kötelezettséget, mert az könnyen végrehajtható.