Hogyan minimalizálhatja az ügyvédi költségeket, ha jogi képviselő nélkül indított pert, de később mégis szüksége van ügyvédre?
HOGYAN MINIMALIZÁLHATJA AZ ÜGYVÉDI KÖLTSÉGEKET, HA JOGI KÉPVISELŐ NÉLKÜL INDÍTOTT PERT, DE KÉSŐBB MÉGIS SZÜKSÉGE VAN ÜGYVÉDRE?
A polgári peres eljárásnak szigorú szabályai vannak, amelyekkel érdemes tisztában lennie annak, aki jogi képviselő nélkül indít pert. Sok esetben az ügy olyan fordulatot vesz, amelyben látható, érdemesebb lenne mégis ügyvéddel eljárni. Hogyan minimalizálhatja a fél az ügyvédi költségeket? Az ügyvédi munkadíj egyik lényeges összetevője az ügy vitelével kapcsolatos munkaórák mennyisége. Ha a per folyamán kapcsolódik be az ügybe az ügyvéd, a megelőző történések tanulmányozásával kell kezdeni a munkát, hogy látható legyen, a polgári perrendtartás szabályainak betartása mellett milyen lehetőségek vannak az ügyfél jogai érvényesítésére. Ez sajnos időigényes. Hiába folyamatban lévő eljárásról van szó, lehet, magasabb munkadíjért vállalja el az ügyet az ügyvéd, mint ha az elejétől kezdve képviselte volna a felet. Ezért az ügyvédi költségek minimalizálásának legkézenfekvőbb módja, ha a várható ügyvédi munkaórák számát csökkentjük. Ez úgy csökkenthető, ha a megelőző iratanyag hiánytalanul rendelkezésre áll, nem kell az iratokat utóbb beszerezni. A félnek minden esetben érdemes fénymásolatot készítenie arról a keresetlevélről, amellyel a pert maga indította meg. Ez talán a leglényegesebb irat, hiszen ebben írja le, milyen döntés meghozatalát várja a bíróságtól, milyen tényekre, körülményekre alapozza azt, és milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre. Amennyiben a bíróság hiánypótlásra hívta fel a felet, a hiánypótlásként benyújtott beadványról is készítsen másolatot! Az ellenérdekű fél által benyújtott perfelvételi iratokat is őrizze meg, ebből látható, mire hivatkozik az ellenérdekű fél! Amennyiben tárgyalást tartottak az ügyben, utóbb kérjen másolatot a tárgyalási jegyzőkönyvről! Ennek költsége van ugyan, azonban fontos, hogy rendelkezésre álljanak a jegyzőkönyvek, az ügy menetét befolyásolhatják. Az ügyben keletkezett összes iratot tegye időrendi sorrendbe. Ha utóbb ügyvédet keres meg az ügyben, lehetőleg valamennyi irat időrendi sorrendbe rendezetten álljon rendelkezésre. Ügyvédje ebben az esetben kevesebb idő alatt, kevesebb munkaóra igénybevételével tudja az ügyét tanulmányozni, és hatékonyabban tud tanácsot adni, segítséget nyújtani. Amennyiben nincs meg valamennyi irat, és bizonyos iratokról utóbb kell másolatot kérni a bíróságtól, ezzel mind a saját költségeit, mind az ügyvédi munkaórák számát növeli, továbbá az iratok beszerzése után kapja csak meg a teljes képet az ügyről az ügyvéd, és később tud véleményt vagy megoldási javaslatot nyújtani. Mivel az eljárási szabályokat be kell tartani, ezért bizonyos nyilatkozatok, indítványok az eljárás későbbi szakaszában már nem tehetők meg, így az időmúlás az ügy elbírálását is hátrányosan érintheti.