Családjogi fogalmak 4.     A gyermektartásdíj

2023.10.13

A kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát vélelmezni kell.

Ez a vélelem a gyermek nagykorúságának betöltése után legfeljebb a huszadik életévének betöltéséig érvényesül, ha a gyermek középfokú iskolai tanulmányokat folytat.

A kiskorú gyermek tartására a szülő a saját szükséges tartásának korlátozásával is köteles.

A gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben teljesíti, ez a gyermektartásdíj.

A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt.

A gyermektartásdíj meghatározása során figyelembe kell venni:

- a gyermek indokolt szükségleteit;

- mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét;

- a szülők háztartásában eltartott más – saját, mostoha vagy nevelt – gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli;

- a gyermek esetleges saját jövedelmét

- a gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokat.

A gyermek indokolt szükségletei körébe tartoznak a megélhetéséhez, egészségügyi ellátásához, neveléséhez és taníttatásához szükséges rendszeres kiadások. Ha a gyermek érdekében olyan rendkívüli kiadás szükséges, amelynek fedezését a tartásdíj kellő előrelátás mellett sem biztosítja, a tartásra kötelezett e rendkívüli kiadás arányos részét is köteles megtéríteni.

A tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének tizenöt-huszonöt százalékában kell meghatározni. Az átlagos jövedelem megállapításánál rendszerint a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmére figyelemmel kell lenni.


A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.

A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

Forrás: 2013. évi V. tv. a Polgári törvénykönyvről

Dr. Rózsás Mónika, 9400 Sopron, Kodály tér 2., +36-30-710-8008
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el