Az okiratszerkesztésről

2020.02.16

Az okiratszerkesztés az ügyvédi munka egyik alapja, és szinte minden ügyvédi tevékenységben szerepet játszik.

Vitás helyzetben - amennyiben nincs írásbeli szerződés - még annak a bizonyítása is kétséges, hogy a másik féllel szóban létrejött bármilyen megállapodás.

Az okiratok bizonyítási eszközök a tények, adatok és körülmények bizonyítására.

Az ügyvéd által készített okirat ellenjegyzése azt biztosítja, hogy a benne foglalt nyilatkozatot valóban az a személy tette, aki az okiratot aláírja. Az ellenjegyző ügyvéd minden esetben ellenőrzi a jognyilatkozatot megtevő személy személyazonosságát, továbbá azt, hogy a szerződésbe foglalt kötelezettség a hatályos jogszabályoknak megfelel.

Az ügyvéd által készített okiratokat ezért a törvény teljes bizonyító erővel ruházza fel.

Az ügyvéd az ellenjegyzéssel azt bizonyítja, hogy az irat jogilag helyes, az ügyfél (ügyfelek) akaratát tükrözi és az aláírók személye azonosított.

Csak azt az iratot lehet ellenjegyezni, melyet az ügyvéd készített.

Éppen ezért az ügyfél részéről felesleges azzal megkeresni az ügyvédet, hogy saját maga szerkesztett okiratot, az ügyvédnek "csak ellenjegyezni kell". Az ügyvéd csak azt az iratot ellenjegyezheti, amelyet saját maga készített.

Magánszemélyek által írott okiratok joghatása

Mit jelent az, hogy egy magánokirat teljes bizonyító erejű?

A magánokirat az ellenkező bebizonyításáig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot megtette, illetőleg elfogadta, vagy magára kötelezőnek ismerte el.

A magánokirat valódiságát csak akkor kell bizonyítani, ha azt az ellenfél kétségbe vonja, vagy a valódiság bizonyítását a bíróság szükségesnek találja. Ilyenkor azonban - a közokirattal ellentétben - a magánokirat valódiságát a félnek kell bizonyítani. A teljes bizonyító erejű magánokirathoz tehát egy törvényi vélelem fűződik (vagyis, hogy az okirat kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot megtette vagy elfogadta). Ez a vélelem csak akkor áll fenn, ha a magánokirat valódiságát nem vonják kétségbe, vagy valódisága már bizonyított.

Teljes bizonyító erejű magánokirat - többek között - az az irat, amelyet az okiratot kiállító személy saját kezűleg írta és aláírta.

Amennyiben nem saját kézzel írta, két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a kiállító a nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük saját kezű aláírásának ismerte el. Az okiraton a tanúk lakóhelyét (címét) is fel kell tüntetni.

Ügyvéd (jogtanácsos) az általa készített okirat szabályszerű ellenjegyzésével bizonyítja, hogy a kiállító a nem általa írt okiratot előtte írta alá vagy aláírását előtte saját kezű aláírásának ismerte el, illetőleg a kiállító minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírásával aláírt vagy minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus bélyegzővel ellátott elektronikus okirat tartalma az ügyvéd által készített elektronikus okiratéval megegyezik. Az elektronikus okiraton kiállítója minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírást, minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus bélyegzőt helyezett el.

Forrás: Ptk. és Ügyvédségről szóló tv.

--------------

Dr. Rózsás Mónika ügyvéd, 9400 Sopron, Kodály tér 2.

Időpontkérés: +36 30 71 08 008

GPS koordináták: 47.692612; 16.574225

Dr. Rózsás Mónika, 9400 Sopron, Kodály tér 2., +36-30-710-8008
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el