Az ittas járművezetés megvalósul az alkohol felszívódási időszakában is

2018.08.14

A Kúria elvi bírósági határozata értelmében akkor is megvalósul az ittas járművezetés, ha vezetéskor az elkövetőnek szervezetében annyi alkohol van, amely alkalmas törvényben írt alkoholszint előidézésére. Ez azt jelenti, hogy vezetéskor az elkövető szervezetében lévő alkoholnak még nem kell feltétlenül elérnie a 0,50 gramm/litert meghaladó véralkohol-koncentrációt, az is elegendő, ha az elfogyasztott alkoholmennyiség alkalmas arra, hogy annak felszívódását követően előidézze a 0,50 gramm/litert meghaladó értéket.

A konkrét esetben 2015. januárjában a terhelt szeszes italt fogyasztott, majd ezt követően személygépkocsit vezetett. 23 óra 50 perc körüli időben közúti ellenőrzés alá vonták. Az intézkedő rendőrök észlelték az ittasságát, ezért légalkoholmérő szondát alkalmaztak, valamint vér- és vizelet-mintavétel céljából előállították a sofőrt. Vérében 0 óra 31 perckor 0,53 g/l (ezrelék), 0 óra 58 perckor 0,74 g/l (ezrelék) etilalkohol-koncentrációt mértek. Az ügyben eljáró igazságügyi orvos szakértő véleménye szerint a terhelt szervezetében a cselekmény időpontjában 0,25-0,50 g/l (ezrelék) közötti véralkohol-koncentráció állhatott fent. Az első- és másodfokú bíróság álláspontja szerint nem volt kétséget kizáróan bizonyítható, hogy a terhelt véralkohol-koncentrációja a bűncselekményi értékhatárt meghaladt.

A Kúria megállapította, hogy nem csupán annak van jelentősége, hogy az elkövetéskor mennyi volt az alkoholkoncentráció, hanem annak is, hogy az elfogyasztott alkoholmennyiség mekkora alkoholkoncentráció előidézésére alkalmas.

A Kúria rámutatott arra, hogy 2014. január 1-jével módosult a Btk. 240. § (3) bekezdése - eszerint ittas állapotban lévő személynek tekinthető, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.

A Btk. szerinti értelmező rendelkezésben korábban szereplő "eredményező" szó helyébe tehát "az előidézésre alkalmas" kifejezés került, ez pedig azzal a következménnyel jár, hogy a "a szervezetben a vezetéskor már benn lévő alkoholnak a vezetés időpontjában még nem kell feltétlenül eredményeznie 0,50 gramm/litert meghaladó véralkohol-koncentrációt, elegendő, ha alkalmas arra, hogy felszívódását követően előidézze az említett szintet meghaladó értéket."

Forrás: https://jogaszvilag.hu/szakma/jogszabalyfigyelo-2018-32-het/

Dr. Rózsás Mónika, 9400 Sopron, Kodály tér 2., +36-30-710-8008
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el