Asszonytartás vagy házastársi tartás
![](https://6c9755fca1.cbaul-cdnwnd.com/cde0f217b1bace47915553c7b7d33475/200000098-7aea57aea9/euro-2.jpg?ph=6c9755fca1)
Mi is a házastársi tartás?
A Polgári Törvénykönyv szerint: "A házassági életközösség megszűnése esetén házastársától, a házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani." -
Fentiek alapján tehát házastársi tartást csak
a házassági életközösség megszűnése esetén
vagy
házasság felbontása esetén lehet követelni a volt házastárstól,
és azt is csak akkor, ha valaki
önhibáján kívül magát eltartani nem tudja.
A törvény nem határozza meg konkrétan, hogy mit jelent a rászorultság - azaz, hogy mi az, ami számít, ami miatt valaki magát eltartani nem tudja - és mi minősül önhiba hiányának. Minden egyes esetben a körülmények gondos mérlegelése esetén dönthető el, jár-e a házastársi tartás, és ha igen, milyen mértékű.
Rászorultságról akkor beszélhetünk, ha a tartást igénylőnek nincs olyan jövedelme, keresete, egyéb vagyona, amiből megélhetését biztosíthatná. Természetesen a bíróság a rászorultság megállapításakor figyelembe veszi az egyéb körülményeket is, vagyis a személy egészségi állapotát, munkaképességét is.
Önhiba hiánya pedig akkor áll fenn, ha a tartást igénylőn kívülálló okból áll fenn rászorult helyzete. Ha valakinek lehetősége van munkaviszonyt létesíteni, de azt kényelemből nem teszi meg, nem beszélhetünk önhiba hiányáról.
Ha
a tartásra a házassági életközösség megszűnését követő öt
év eltelte után válik rászorulttá a másik fél, tartást csak
különös méltánylást érdemlő esetben követelhet.
Az egy évnél rövidebb, gyermektelen házassági életközösség után a volt házastársnak rászorultság esetén is csak az életközösség időtartamával megegyező időtartamra járhat a tartás. A bíróság különös méltánylást érdemlő esetben eltérhet ettől a szabálytól.
Az elsődleges mindig az, hogy a személy saját magát és gyermekét megfelelően el tudja tartani. A volt házastárs csak ezt követően válhat jogosulttá a támogatására.
A tartás nem jár minden esetben, így érdemtelenség esetén sem.
Érdemtelen a tartásra az a házastárs vagy volt házastárs:
akinek súlyosan kifogásolható magatartása vagy életvitele járult hozzá a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához; vagy
aki a házassági életközösség megszűnését követően házastársának, volt házastársának vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.