Asszonytartás vagy házastársi tartás

2022.11.07

A házastársi tartás jogintézménye Magyarországon nagyon szűk körben érvényesül és nem általános. 

A mindennapokban "asszonytartás" elnevezésként ismert, azonban nemcsak a volt feleség, a volt férj is törvényben meghatározott - nagyon ritka -  esetekben jogosult házastársi tartásra.

Mi is a házastársi tartás?

A Polgári Törvénykönyv szerint:  "A házassági életközösség megszűnése esetén házastársától, a házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani." - 

Fentiek alapján tehát házastársi tartást csak 

  • a házassági életközösség megszűnése esetén

    vagy

  • házasság felbontása esetén lehet követelni a volt házastárstól,

    és azt is csak akkor, ha valaki

  • önhibáján kívül magát eltartani nem tudja.

A törvény nem határozza meg konkrétan, hogy mit jelent a rászorultság - azaz, hogy mi az, ami számít, ami miatt valaki magát eltartani nem tudja  - és mi minősül önhiba hiányának. Minden egyes esetben a körülmények gondos mérlegelése esetén dönthető el, jár-e a házastársi tartás, és ha igen, milyen mértékű.

Rászorultságról akkor beszélhetünk, ha a tartást igénylőnek nincs olyan jövedelme, keresete, egyéb vagyona, amiből megélhetését biztosíthatná. Természetesen a bíróság a rászorultság megállapításakor figyelembe veszi az egyéb körülményeket is, vagyis a személy egészségi állapotát, munkaképességét is.

Önhiba hiánya pedig akkor áll fenn, ha a tartást igénylőn kívülálló okból áll fenn  rászorult helyzete. Ha valakinek lehetősége van munkaviszonyt létesíteni, de azt kényelemből nem teszi meg, nem beszélhetünk önhiba hiányáról.

Ha a tartásra a házassági életközösség megszűnését követő öt év eltelte után válik rászorulttá a másik fél, tartást csak különös méltánylást érdemlő esetben követelhet.

Az egy évnél rövidebb, gyermektelen házassági életközösség után a volt házastársnak rászorultság esetén is csak az életközösség időtartamával megegyező időtartamra járhat a tartás. A bíróság különös méltánylást érdemlő esetben eltérhet ettől a szabálytól.

Az elsődleges mindig az, hogy a személy saját magát és gyermekét megfelelően el tudja tartani. A volt házastárs csak ezt követően válhat jogosulttá a támogatására.

A tartás nem jár minden esetben, így érdemtelenség esetén sem.

Érdemtelen a tartásra az a házastárs vagy volt házastárs:

  • akinek súlyosan kifogásolható magatartása vagy életvitele járult hozzá a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához; vagy

  • aki a házassági életközösség megszűnését követően házastársának, volt házastársának vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.

Ugyanakkor nem köteles házastársát eltartani az sem, aki ezáltal a saját szükséges tartását vagy gyermekének tartását veszélyeztetné.

Ha a tartásra jogosult újabb házasságot köt, vagy élettársi kapcsolatot létesít, akkor megszűnik a korábbi házassága alapján fennálló házastársi tartásra való jogosultsága.

Dr. Rózsás Mónika, 9400 Sopron, Kodály tér 2., +36-30-710-8008
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el