A leggyakoribb "hibák" válás esetén
Ha
egy házasság megromlott, és elkerülhetetlen, hogy a felek
elváljanak, abban az esetben érdemes körültekintően eljárni,
felkészülni.
![](https://6c9755fca1.cbaul-cdnwnd.com/cde0f217b1bace47915553c7b7d33475/200000049-4e1204f0fd/photo-1516822003754-cca485356ecb.jpg?ph=6c9755fca1)
Ha időben felkészül, ez segít megóvni Önt és gyermekeit egy hosszan elhúzódó eljárástól.
A válások során a leggyakrabban elkövetett hiba az, hogy a megegyezést halogatják a felek.
Érdemes szakembert felkeresni, és egyezséget kötni.
Ugyanakkor az is igaz, a megegyezés nem jelentheti a volt házastárs diktátumának feltétel nélküli elfogadását, amelynek eredményeképpen rendkívül hátrányos helyzetbe kerül az egyik fél, és a gyermek érdekei sem érvényesülnek.
Ha már megromlott a viszony a felek között, általában felmerül a szétköltözés gondolata, az, hogy ki költözzön el az utolsó közös lakóhelyről, és ki használja azt tovább.
Előfordulhatnak olyan nagyon szokatlan helyzetek is, amikor az egyik fél a másik felet kizárja a közös lakásból, vagy megakadályozza, hogy láthassa a gyermeket. Ez törvénytelen, azonban amíg a hatóságok beavatkoznak, hónapok, évek is eltelhetnek. Mit lehet tenni? Még az elköltözés előtt egyeztessen egy ügyvéddel, ismerje meg a jogait és a kötelezettségeit is, és addig semmiképpen ne hagyja el a közös tulajdont, amíg ügyvéd előtt legalább a gyermekek és az ingatlan ügyében nem egyeztettek. Fontos azt is tudni, hogy a magyar törvények nem ismerik a vétkesség fogalmát válás esetén.
Annak, hogy ki "a hibás" a házasság megromlásában, vagy esetleg melyik fél volt hűtlen, nincs jelentősége, még a gyermekek elhelyezése esetén sem szempont. A vagyonmegosztás esetében is csak akkor számít a hűtlenség, ha a házasság megromlásában "hibás" fél nagy értékű tárgyakat kapott ajándékba a házastársától. Az ajándékot ugyanis vissza lehet követelni. Magyarországon nem szükséges mindkét fél beleegyezése a váláshoz. Sőt, ha az alperes meg sem jelenik a bíróságon, a válást a felperes kérelmére akkor is kimondják. A vagyonmegosztás és a házasság felbontása iránti per ma már nem kapcsolható össze.
Közös megegyezés esetén a bontóperben az alábbi kérdésekben kell a feleknek megegyezniük:
- mindketten szeretnék felbontani a házasságot
- megállapodnak abban, hogy a gyermekek felett ki gyakorolja tovább a szülői felügyeletet, vagy közös szülői felügyeletet szeretnének. (Ez utóbbi esetben meg kell határozni azt, hogy a gyermekek állandó lakóhelye melyik szülő állandó lakóhelye lesz.)
- meg kell állapodni a különélő szülő és a gyermekek kapcsolattartásának időpontjaiban
-
a gyermek tartásdíj mértékében. Amennyiben ügyvéd
nélkül szeretnének elválni a felek, figyelni kell arra is, hogy
magánszemélyeknek rendszeresített formanyomtatványon kell
benyújtani a keresetlevelet, melyet a https://birosag.hu honlapról
tudnak letölteni.