A házassági vagyonjogi szerződésről
A törvény lehetőséget ad arra, hogy a házasuló felek, illetve a házastársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat - a házastársi vagyonközösség általános szabályaitól eltérően -házassági vagyonjogi szerződéssel rendezzék, és meghatározásra kerüljön a közös vagyon és a felek különvagyona.
![](https://6c9755fca1.cbaul-cdnwnd.com/cde0f217b1bace47915553c7b7d33475/200000061-02ff602ff8/photo-1529044463920-a6a976199645-3.jpg?ph=6c9755fca1)
A házassági vagyonjogi szerződés nemcsak a házasságkötés előtt, hanem a házasság fennállása alatt is megköthető. Egy házassági vagyonjogi szerződés célja elsődlegesen az, hogy a házasság esetleges felbontása idején is pontosan kiszámíthatók legyenek a vagyoni viszonyok, kiszámítható legyen az, milyen vagyontárgyak melyik félhez kerülnek.
Emellett
nagyon gyakran hitelfelvétel miatt is szükséges lehet a vagyonjogi megállapodás
megkötésére a következmények figyelembevétele miatt.
Fentieken túl a házassági vagyonjogi szerződés egyértelmű helyzetet teremthet
akkor is, amikor az esetlegesen korábbi házasságból származó gyerekek öröklését
is szeretnék a felek meghatározni. A házassági vagyonjogi szerződés segít
megelőzni egy esetleges bontóper esetén a vagyontárgyak miatti pereskedést és
az öröklés körüli pereskedést is.
Ha nincs külön vagyonjogi megállapodás a házastársak között, akkor a házasságuk alatt keletkezett hagyaték közös vagyonnak számít, aminek a fele az elhunyt házastársát illeti meg, a másik felét pedig egyenlő arányban osztják szét az elhunyt gyerekei és az új feleség között.
Az elhunyt feleségét emellett haláláig haszonélvezeti jog illeti meg az örökhagyóval közösen lakott lakáson, valamint az ahhoz tartozó berendezéseken és felszerelési tárgyakon.
Amennyiben vagyonjogi megállapodást kötnek a felek a házasságkötés előtt, vagy azt követően bármikor, azt is befolyásolhatjuk, mi kerül a hagyatékunkba, ami így kihat az öröklésre is.
A házasulók és a házastársak maguk határozhatják meg azt a vagyonjogi rendszert, amelyet a házastársi vagyonközösség helyett a szerződésben meghatározott időponttól életközösségük időtartama alatt a vagyoni viszonyaikra alkalmazni kell.
A felek a házassági vagyonjogi szerződésben vagyonuk meghatározott részei tekintetében különböző vagyonjogi rendszereket köthetnek ki, és eltérhetnek a törvényes vagy a választott vagyonjogi rendszerek szabályaitól is, ha az eltérést e törvény nem tiltja.
A házassági vagyonjogi szerződést , hogy szükség esetén hivatkozni lehessen rá, be kell jegyeztetni a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába ahhoz.
Forrás: 2013. évi V. törvény (Ptk.)