A gyermek külföldre vitele

2023.04.09

Különélő szülők esetén a kapcsolattartási idő alatt a gyermek külföldre vitele nincs a másik szülő engedélyéhez kötve, őt erről csak tájékoztatni kell.

Nyári nyaralás keretében elviheti a szülő a gyermeket, azonban tájékoztatnia kell a másik szülőt, hová, mettől-meddig viszi el a kiskorút, közölnie kell az elérhetőségét.

A tájékoztatási kötelezettségen túl szükséges az utazási és egészségügyi iratok átadása, az úti célnak megfelelően a szükséges gyógyszerek, esetleg indokolt előzetes oltások megszerzése.

Ha fennáll a gyermek jogellenes elvitelének a veszélye, a másik szülő megtagadhatja a gyermek külföldre viteléhez való hozzájárulást. Ez különösen akkor fordul elő, ha az illető országnak nincs kiadatási kötelezettsége, vagy nem tagja a Hágai Gyermekelviteli Egyezménynek.

Ha a gyermek letelepedés céljából távozik külföldre, akkor a másik szülőnek kifejezetten a külföldön történő letelepedéséhez kell hozzájárulnia. Az erre vonatkozó információ másik szülőtől való visszatartása a gyermek jogellenes elvitelének megállapítását és visszavételének elrendelését vonhatja maga után.

Ha gyermek szülei nem értenek egyet a gyermek külföldön történő letelepedése vonatkozásában, ebben az esetben 2014.03.15-től hatályba lépő új jogszabály szerint a kérdéskör minden esetben a gyámhatósághoz tartozik, tőlük lehet kérni az engedélyt az egyik szülő tiltakozása esetén is.

Ha letelepedési szándékkal utazik az egyik szülő külföldre, akkor a bejelentés mellett kiskorú gyermek vonatkozásában csatolni kell a gyámhatósági határozatot is a külföldi tartózkodási hely kijelöléséről.

A letelepedési célú utazás esetén a bejelentéskor le kell adni a személyazonosító igazolványt és a lakcímigazolványt is.

A külföldön letelepedett magyar állampolgár továbbra is jogosult magyar útlevél igénylésére és használatára, és bármikor jogosult hazalátogatni és hazatelepülni is. Arra viszont figyelni kell, hogy a külföldi lakóhely szerinti jogszabályok szerint mely kötelezettségeknek kell eleget tenni, hogy onnan elköltözhessünk – pl. kiskorú gyermek esetében csak a szülők egyetértése esetén van lehetőség Magyarországra való visszaköltözéshez.

Más tagállamban való munkavállalás esetén a magyar állampolgárok is az adott tagállamban válnak biztosítottá. 15 napon belül kell ezt bejelenteni formanyomtatványon a magyarországi lakóhelye szerint illetékes kormányhivatal egészségbiztosításiszervnél.

Ezzel a magyarországi TB jogviszony megszűnik, a TAJ szám passzívvá válik.

A magyarországi egészségügyi ellátásokra ettől kezdve az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján lesz a külföldön letelepedett magyar állampolgár jogosult, pont úgy, mint más EU-s állampolgár, vagyis csak az orvosilag szükséges egészségügyi ellátások vehetők igénybe.

A Kártyát a külföldi biztosító állítja majd ki a számukra. 

Bővebb információért, tanácsadásért, jogi képviseletért hívja a +36 30 71 08 008 telefonszámot. 

Dr. Rózsás Mónika, 9400 Sopron, Kodály tér 2., +36-30-710-8008
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el